KeyifLi Sohbet Odaları
için doğru adres


Türkiye'nin ve Avrupa'nın her yerinden giren kullanıcıların bulunduğu sohbet odaları'na bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz chat yapabilirsiniz. Üyelik gerekmemektedir, rumuz belirleyip ''Sohbete Bağlan'' sekmesine tıklamanız yeterlidir.
kullanici
sifre

Tarihte Bugün 25 Haziran

Tarihte Bugün 25 Haziran

Tarihte bugün bundan tam 48 yıl evvel 25 Haziran 1971 tarihinde Gölcük Tersanesinde yapılan ilk Türk fırkateyni olan Berk törenle Gölcük’te denize indirildi. Üç tarafı denizlerle çevrili ve stratejik bir konumda bulunan Türkiye için donanma çok kritik önem taşıyor. Türk Tarihinde denizcilik ve donanmanın hep farklı bir yeri olmuştur.


Tarihte Bugün 25 Haziran 1974

Başbakan Süleyman Demirel “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi cezalandırırsa böyle dostu bir daha bulamayacaktır” dedi.

Tarihte Bugün 25 Haziran 1979

Mersin’den yürüyüşe geçen 857 soda işçisinin Ankara’ya girmesine izin verilmedi.


Tarihte Bugün 25 Haziran 1981

Devrimci İşçi sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 51 arkadaşı hakkında ölüm cezası talebiyle dava açıldı.


Tarihin ilk kadın başbakanı Tansu ÇiLLER 25 Haziran 1993

Doğru Yol Partisi (DYP) ve Sosyal Demokrat Halkçı (SHP) Parti koalisyon hükümeti göreve başladı. Tansu Çiller Türkiye’nin ilk kadın başbakanı oldu.

Tansu ÇiLLER

Tansu Penbe Çiller (24 Mayıs 1946, İstanbul) Türk ekonomist, akademisyen, siyasetçi ve 22. Türkiye Başbakanı.

Gazetecilik ve valilik yapmış olan Milas doğumlu Hüseyin Necati Çiller ile Rumeli Türklerinden, Selanikli Muazzez Çiller’in (1909-1995) tek çocuğu olarak dünyaya geldi.

Çiller’in, hükümetin başına geçmesini izleyen iki hafta içinde Sivas (2 Temmuz) ve Başbağlar (6 Temmuz) katliamları yaşandı. 10 Ekim 1993’te Avrupa Konseyi toplantısı için gittiği Viyana’da, Kürt sorununun çözümü yolunda “BASK modeli”ni telaffuz etmesine rağmen, daha sonra tam aksi yönde seyreden bir rotaya yöneldi.

Körfez Savaşından sonra Irak ın kuzeyinde meydana gelen iktidar boşluğundan yararlanarak eylemlerini giderek tırmandırmakta olan PKK yı ileri düzeyde zayıflatacak bir politika izlemeyi tercih etti. Operasyonun ardındaki kilit isim olan dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, terörle mücadelede Çiller ile uyumlu çalışmalarıyla tanındı.

Ayrıca verilen düşük yoğunluklu savaş nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi çalışmalarına katkı vermiş ve PKK’nın ABD yönetimi tarafından terörist örgütler listesine alınmasını sağlamıştır. PKK’ya karşı başlatılan sert önlemler ise özellikle Güneydoğu Anadolu’da yaygın insan hakları ihlallerine neden oldu. 1994 yılının kasım ayında gerçekleştirdiği ziyaretle İsrail’e giden ilk Türkiye başbakanı oldu.

Gölcük Sohbet,Amerika Sohbet,Turkiye sohbet,Ankara Sohbet,Mersin Sohbet,Ucretsiz Sohbet

Mobil Sohbet , Chat sohbet,Sohbet Odalari ,Turkce Sohbet,Seviyeli Sohbet,Yurtdisi Sohbet

Tarihte bugün 25 Haziran

VatanSohbet
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VatanSohbet

Kategoriler

Son Yazılar

Mobil Sohbet
06 Ocak 2020
Sohbet Chat
02 Ağustos 2019
Ücretsiz Sohbet
13 Temmuz 2019
Sanal Sohbet
11 Temmuz 2019
Uzun Mesafe ilişkileri
10 Temmuz 2019