KeyifLi Sohbet Odaları
için doğru adres


Türkiye'nin ve Avrupa'nın her yerinden giren kullanıcıların bulunduğu sohbet odaları'na bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz chat yapabilirsiniz. Üyelik gerekmemektedir, rumuz belirleyip ''Sohbete Bağlan'' sekmesine tıklamanız yeterlidir.
kullanici
sifre

Tarihte Bugün (21 Haziran)

Tarihte Bugün Soyadı Kanunu Kabul Edildi. 21/Haziran/1934

Tarihte Bugün (21 Haziran) Soyadı Kanunu, her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı kanundur. İsviçre‘den alınarak düzenlenen kanun, 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilmiş, 2 Temmuz 1934 günü Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 2 Ocak 1935′te yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun kabulünden sonra soyadı, Türkiye’de kişilerin kimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Soyadı Kanunu’nun kabulü, toplumsal alanda yapılan Atatürk Devrimleri’nden birisidir.

Tarihte Bugün 21 Haziran

Soyadı Kanunu‘nun çıkmasından 5 ay sonra 24 Kasım 1934 tarihinde TBMM tarafından oy birliği ile kabul edilen 2587 sayılı kanunla cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadı verildi. 17 Aralık 1934‘te çıkarılan yasa ile bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklandı.

Atatürk Nüfus Cüzdanı

Mustafa Kemal Atatürk’ün nufüs cüzdanı


Tarihte Bugün (21 Haziran) Ecevit Kabilesini Kurdu 21/Haziran/1977

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Bülent Ecevit kabinesini kurdu; Ancak, Ecevit hükümeti 3 Temmuz günü Meclis’ten güvenoyu alamadı.

Bülent Ecevit

Bülent Ecevit

Şair ve Yazar Ahmet Muhip Dranas Hayatını Kaybetti 21/Haziran/1980

Şair, tiyatro yazarı ve gazeteci Ahmet Muhip Dranas. Az yazdığı halde şiir severlere “Kar“, “Köpük“, “Fahriye Abla” gibi dilden dile dolaşan şiirler bıraktı.
Eserler :
Oyun :
1947 – Gölgeler
1947 – Çıkmaz (O Böyle İstemezdi’nin ilk yazımı)
1948 – O Böyle İstemezdi
1977 – Oyunlar (Gölgeler ve Çıkmaz bir arada)
Bitmez Tükenmez Can Sıkıntısı
Büyük Olsun
Atlıkarınca
Olvido
Kar

Şiirler :
Şiirler (1974)
Kırık Saz (1975 T. Fikret’ten)
Fahriye Abla
Rüzgar

vatansohbet.org

Ahmet Muhip Dranas


Özal’a Suikast girişimi gözaltıları sürüyor! 21/Haziran/1986

Başbakan Turgut Özal‘a silahlı saldırıda bulunan Kartal Demirağ‘ın polise verdiği ifadeyi haber yapan gazeteci Erbil Tuşalp gözaltına alındı. Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosu arandı.

vatansohbet.org

Erbil Tuşalp


Tarihte bugün İran’da büyük Deprem! 21/Haziran/1990

İran, 21 Haziran 1990‘da yerel saatle 00:30:14’de 7.4 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Mercalli yoğunluk skalasına göre 10 seviyesinde (ultra yoğun) bir yoğunluğa sahip bu deprem Rudbar, Mencil, Lushan gibi şehirleri yerle bir etti. Etkisi Tahran’ı da vurdu.

Tarihte Bugün 21 Haziran


YSK Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürdü. 21/Haziran/2011

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hakkında “terör örgütü propagandası” yapmaktan hapis cezası kesinleşen, Diyarbakır‘dan bağımsız milletvekili seçilen KCK davası tutuklusu Hatip Dicle‘nin milletvekilliğinin oy birliğiyle düşürülmesine karar verildiğini açıkladı.

Hatip Dicle bugün (21 Haziran) akşamüstü Diyarbakır D Tipi Kapalı Kapa Cezaevinden güvenlik önlemleri altında Diyarbakır İl Seçim Kurulu Başkanlığına getirilmişti.

Dicle, Seçim Kurulu Başkan Vekili Hakim Ömer Hakan Baştımar‘a dört avukatı eşliğinde ifade verdi.

Savunmasında, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan mahsup kararının hatalı olduğunu düşündüğünü bildiren Dicle, ifadesinde şunları söylemişti:

“Daha önceki mahkumiyetimde yaklaşık 4, 5 yıl fazladan yatarım vardır. Oysa mahsup en son iki tutukluluğumdan yapılmıştır. Avukatlarım vasıtasıyla Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine bu konuyla ilgili itirazda bulundum. İtirazıma ilişkin belgeyi sunuyorum. Bu nedenle asıl savunmamı itirazım sonuçlandıktan sonra yapacağım. Savunma için süre istiyorum.”

Tarihte Bugün 21 Haziran

Hatip Dicle


Vatansohbet

VatansohbetBenzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VatanSohbet

Kategoriler

Son Yazılar

Mobil Sohbet
06 Ocak 2020
Sohbet Chat
02 Ağustos 2019
Ücretsiz Sohbet
13 Temmuz 2019
Sanal Sohbet
11 Temmuz 2019
Uzun Mesafe ilişkileri
10 Temmuz 2019