KeyifLi Sohbet Odaları
için doğru adres


Türkiye'nin ve Avrupa'nın her yerinden giren kullanıcıların bulunduğu sohbet odaları'na bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz chat yapabilirsiniz. Üyelik gerekmemektedir, rumuz belirleyip ''Sohbete Bağlan'' sekmesine tıklamanız yeterlidir.
kullanici
sifre

Hikayesi Olan Şarkılar

Hikayesi Olan Şarkılar Teoman – 17

Radyo‘larda dinleyip geçtiğimiz bir çok eserin aslında birer hikaye barındırdığı ve bu hikayeleri bilerek dinlememiz daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Bu makalemizde de Hikayesi olan şarkılar ‘a yer vereceğiz. ilk sırayı Teoman 17 şarkısı ile almayı hak eden ilk isim oluyor.
Teoman bu şarkıyı 13 Aralık 1980 tarihinde sadece 17 yaşında iken suçsuz yere idam edilerek vefat eden Erdal Eren için yazmıştır.
Erdal Eren‘in suçu bir askeri inzibatı vurarak öldürmesi olarak gösterildi.

Ancak incelemeler ve otopsi raporuna göre Erdal Eren suçsuzdu, fakat tüm bunlar görmezden gelinerek idam gerçekleştirildi.
Erdal Eren, sanatçı Teoman‘ın ve aynı zamanda ölen kişinin akrabası veya yakın tanıdığıydı.

Teoman‘ın yanı sıra birçok sanatçıda Erdal Eren için bir çok şarkı bestelemiş ve seslendirmiştir.
Sezen Aksu – Son Bakış (1989)
Teoman-Mor ve Ötesi – İki Çocuk
Teoman – 17
Duman – Kolay Değildir
Mor ve ötesi- Darbe
Grup Yorum-Büyü
Gına – Kırmızı Halı
Saian S.S. Suç
ALİ Ekber Eren – Ankara Adı Kara
Ali Asker – Şu Metrisin Önü
Ümmüşen – Nenni
Bilinen bazı eserlerdir.

Vatansohbet.org

Teoman

Hikayesi Olan Şarkılar Leman Sam – Kıyamam Sana

Çıkış tarihi 1992 olan “Ayak Sesleri” albümünün bir parçası olan “Kıyamam Sana” şarkısını bir çok kişi bir aşk şarkısı olarak nitelendirse de aslı hiç öyle değildir. Leman Sam, kızından saklayarak fah*şelik yapan bir kadının bir gece mecburen kızını terk edişini anlatan bir hikaye üzerine yazmıştır.
Şarkının sözleri ise annenin kızını terkederken yazdığı mektubun sözleri üzerine yazılmıştır.

Şarkının sözleri şu şekildedir;

Bir gün anlayacaksın
Neden sessizce gittiğimi
Senden vazgeçmek uğruna
Nasıl bir savaş verdiğimi
Mevsim kış olur hani
Bir yudum güneş bulamazsın
Sonsuz uçurumlardaki
Çiçeklere dokunamazsın
Her sabah bir sayfa daha
Eksilip gidiyor ömrümden
Gönlümün yıkıntılarında
***
Can çekişiyor umutlarım
Ellerimde acı var, ellerini tutamam
Kıyamam, kıyamam sana
Yollarımda ayaz var, yaklaşma yollarıma
Kıyamam, kıyamam sana
Karanlık gecelere ortak edemem seni
Kıyamam, kıyamam sana
***

hikayesi olan şarkılar

Leman Sam


Barış Manço – Kol Düğmeleri

Şarkının sözlerini okuyunca zaten pek anlatacak bir şey kalmıyor. Yani kısaca “iki küçük kol düğmesi bütün bir aşk hikayesi“.

Barış Manço‘nun Kol Düğmeleri isimli şarkısı 1971 yılında çıkardığı “Dünden Bugüne” albümünün 5.şarkısıdır.

Barış Manço’nun Abisi Savaş Manço’nun Anlatımıyla “Kol Düğmeleri”:
Barış Manço 1962 yılında Semra adlı Kırıl Topraklı bir genç kız ile nişanlanır. Barış Manço 1963 yılında eğitim için Belçika’ya gitmek zorunda kalır. Belçika’ya gidince nişan bozulur. Bu hüzünle durumu şarkıya döker, şarkıda bahsi geçen kol düğmeleri ise nişanlısı Semra’nın hediyesidir.

vatansohbet.org

Barış Manço


Hikayesi Olan Şarkılar Haluk Levent – Elfida

Sanatçı kişiliğinin yanı sıra Yardımseverliği ile de tanınan Anadolu Rock tarzının en iyi temsilcilerinden, diğer günümüz sanatçılarının aksine 99 depremi dahil zor zamanların hepsinde halkın yardımına koşmuş, şarkılarının her birinde kendimizden parçalar bulduğumuz Haluk Levent’in birçok eserinin altında derin anlamlar yatıyor. Bu anlamlı şarkılar arasında bizi en çok etkileyeni Elfida şarkısı oldu.

Haluk Levent, geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir tweet ile Elfida’nın öyküsünü bizlere ilk ağızdan tekrar hatırlattı.

Elfida ismi sonradan verilmiş bir isim. Adı Beyzanur kızımızın. 4 Yaşlarındayken tanıştım.”

Babası Murat Çelik bir emekçiydi. Kızın amansız bir hastalığı vardı ve bu amansız hastalıkla mücadelesine destek olmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gidiyordum, doktorlarla görüşüyordum.
Bir gün doktor odasındaydım ve doktorlardan biri gelip bana “Haluk Bey, bu kızı gözden çıkartın.” dedi.

Yanımda da müzisyen arkadaşım Emrah Aydoğdu var. Emrah, “Gözden çıkartılan kadın anlamı Osmanlıca’da Elfida. dedi. Belki tam birebir anlamını karşılamıyordu ama bir kavram olarak çok uyuyordu. Tabi biz birbirimize sarılıp ağladık. Gerçekten Beyzanur’u çok seviyordum.

Ve oturdum şarkıyı yazdım. Sevgili Emrah Aydoğdu da elinden geleni yaptı ve sözlerinde düzenlemeleri yaptık. Ömer Faruk Güney’in de müziği vardı. Bu şekilde Beyzanur’un son günlerinde ona şarkıyı söylüyordum ama o kendisi olduğunu bilmiyordu, Elfida olarak biliyordu. Tabii küçük bir çocuktu son zamanlarında, 8 yaşlarındaydı.

O dönemde şirketlerim batmış, sözlerdeki “Omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın.” Şunu ifade etmek içindi: Ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım. Beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi.
O sözlerdeki “yüzyıllardır sarılmamış kolların” cümlesinin sebebi de şuydu: Anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. Beyzanur’un kırılganlığından, hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. Gerçekten sarılabildiklerini görmedim.

“Beyzanur’un hep yağmurlu gözleri vardı. Hayata tutunmaya çalışan…”

O dönemde hastane personeline Bakırköy’de bir konser verdim. Beyzanur’a iyi baksınlar diye onların gecesine katıldım. O gece evden başka bir yere kaldırılan Beyzanur’u kaybettik.
Beyzanur’u kaybetmemizden sonra anne ve babasından rica ettim.

Yıllardır Beyzanur’un başındaydınız. Evet kızımızı kaybettik ama lütfen bir çocuk daha yapın dedim. Aradan bir yıl geçti ve beni aradılar. Haluk Abi, bir çocuğumuz oluyor. Adını Elfida koyun dedim. Şu anda o Elfida belki de 8-9 yaşlarında ve bir okulda okuyor. Ablasının ismini taşıyor…

Ben bu şarkıyı ticari amaçla kullanmak ve vermek istemedim ve vermedim de. Bu başka bir şeydi. Bir Akdeniz Akşamları faciası daha yaşamak istemiyordum. Biliyorsunuz Akdeniz Akşamları muazzam bir şarkıdır aslında. O dönemin bir öyküsüdür ama herkes okuya okuya artık içimizden gelmeyecek hale geldi. Elfida’nın öyle olmasını istemiyordum, o çok özel bir şarkıydı.

Ama ben yurt dışındayken benim bilgim dahilinde olmadan Ankara’dan bir müzisyene verilmiş şarkı. Çok üzüldüm ve kızdım. Ailesi beni aradı, çok özür diledim. Gerçekten benim elimde değildi. Onlar da anlayışla karşıladı ve bundan sonra kimseye vermeme kararı aldık şarkıyı.

vatansohbet.org

Haluk Levent

Vatansohbet

VatansohbetBenzer Yazılar

1 Yorum

  1. Narin

    20 Haziran 2019 at 21:47

    Farklı bir yaklasım yeni bir bakıs acısı emegıne saglık cok guzel olmus farkı fark ettırmıssınız gercekten.. kolay gelsin

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VatanSohbet

Kategoriler

Son Yazılar

Sohbet Chat
02 Ağustos 2019
Ücretsiz Sohbet
13 Temmuz 2019
Sanal Sohbet
11 Temmuz 2019
Uzun Mesafe ilişkileri
10 Temmuz 2019