KeyifLi Sohbet Odaları
için doğru adres


Türkiye'nin ve Avrupa'nın her yerinden giren kullanıcıların bulunduğu sohbet odaları'na bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz chat yapabilirsiniz. Üyelik gerekmemektedir, rumuz belirleyip ''Sohbete Bağlan'' sekmesine tıklamanız yeterlidir.
kullanici
sifre

Amazon

Bu  Vatan’da iz bırakanlar. (Amazon)

Amazon Kadınları

Lucy Lawless (Zeyna)

Bir çoğumuzun Zeyna dizisiyle tanıdığı Amazon ‘lar kadınlarının bizim Vatan topraklarımızda Karadeniz bölgesinde, Ordu-Samsun arasında yaşadığına inanılıyor.

Gerek savaşçı özellikleri, gerekse de cinsiyet ayrımcılıkları ve anaerkil yapısıyla Amazon ‘ların tarihin en ilginç uygarlıklarıyla biri oldukları şüphe götürmez.


Kim bu Amazon’lar?

Dönemlerinde kendilerini görüp de yazabilen tarihçi yok, keza en babası heredot m.ö. 5.yy civarı, Amazon ‘lar çok daha eski, ama şanları yürümüş.

kökenleri konusunda da çok çeşitli iddialar var, orta asya türkleri oldukları, aslında iskit kadınları oldukları söylenmiştir.

Amazon

çift yüzlü balta (labris)

Ok ve yay dışında ustalıkla kullandıkları ana silahlarından birisi olan çift yüzlü balta (labris) ve bu balta figürünün hitit kabartmalarında da sıklıkla kullanılmış olması nedeniyle kendilerinin aslında hitit savaşçı rahibeleri oldukları da iddialar arasındadır.

Ana tanrıça inancına sahiptirler.

Ay tanrıçasına taparlar, kalkanları bu vesileyle yarım ay şeklindedir.
sadece Vatan‘ımızın çanakkale ili küçükkuyu ilçesindeki gargarian’lardan çocuk yaparlar, kızları kendileri alır ve savaşçı yetiştirir, erkek çocukları ise gargarian’lara verirlerdi.

Amazon lar Nerede Yaşadılar?

En batı şehirlerinin sinope (sinop), başkentleri samsun yakınlarındaki terme çayı civarına kurulmuş olan terme (themiskyra) şehri olduğu da iddialardan birisidir.
Heredot bunları iskit dilinde “oiorpata” yani “erkek öldüren” olarak tanımlar.
kuvvetle ittifak olunan, karadeniz‘in yerlisi olmadıkları, ama ilk ortaya çıktıklarından kısa bir süre sonra karadeniz kıyılarına geldikleri, hikayenin sonuna kadar orada yaşadıkları, trakya ve hatta suriye’ye kadar akınlar yaptıkları, ortadan kalkmalarının ise nesillerindeki azalma nedeniyle civar kültürlere karışmak zorunda olmaları nedeniyle olduğudur.

Amazon ‘lar her ne kadar truva savaşında kral priamos’a yardım etmiş olsalar da öncesinde truvalılarla da savaşmışlar ama kin gütmemişlerdir.

Kendilerinin uslanmaz bir erkek düşmanı olduğu kadar, yine hararetli bir yunan düşmanı olduğunu, en baba yunan kahramanların dahi Amazonlar ile savaşmaktan kaçındığını da biliyoruz.

Zannımca, erkeklerini ve soylarını küçükkuyu’dan edinen amazonların, hemen yanı başındaki truva’ya sağlam bir yunan saldırısı olduğunu duyunca, yunan öldürmek mi? – truva erkekleriyle birlikte savaşmak mı?

Seçeneklerinden birincisini mutlulukla kabul etmişlerdir, ne de olsa truvalı’larla aralarında kan bağı var sayılır, yardım etmemek olmazmış.

Smyrna (izmir), sinop, myrina, kyme, paphos şehirlerinin ve efes’teki artemis kültürünün kurucuları olarak kabul edilmektedir. efes’i ele geçiren Amazon’un adının smyrna olduğu ve bundan dolayı izmir‘in bu adı aldığına dair bir diğer söylence de dikkate değerdir.

Yunan’lar bu ahaliden çok çekmiştir, yüzyıllarca kabartmalarında korkunç savaşçılar, ata ters binenler, at üzerinde ok atanlar şeklinde tasvir etmişlerdir.

Bellerindeki kemerleri bekaretlerinin ve özgürlüklerinin timsalidir, sadece çocuk yapmak için küçükkuyu’ya gittiklerinde çıkartırlar, işlem tamamlandıktan sonra da bir daha çıkartmamak üzere tekrar takarlar.

Bu arada, sadece savaşta erkek öldüren savaşçıların çocuk yapma hakkı vardır.

Amazon‘lar ister efsane ister gerçek olsun, çok sayıda tarihçinin bahsettiği bir oluşumdur.


Amazon'lar

VatansohbetBenzer Yazılar

1 Yorum

  1. AnormaL

    18 Haziran 2019 at 01:22

    tebrikLer ahmetciqim yazan parmakLarına saqLık koLay qeLsin :)))

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VatanSohbet

Kategoriler

Son Yazılar

Sohbet Chat
02 Ağustos 2019
Ücretsiz Sohbet
13 Temmuz 2019
Sanal Sohbet
11 Temmuz 2019
Uzun Mesafe ilişkileri
10 Temmuz 2019